Často se setkávám s názorem, že movití klienti, kteří své peníze získali například prodejem firmy, nemovitosti, nebo například z dědictví, by měli mít většinu peněz v akciích, protože přece mají hodně peněz, případné poklesy tak snadno ustojí a v dlouhém horizontu vydělají přece nejvíce tímto způsobem investování. V následujícím textu se pokusím vysvětlit, proč s tímto přístupem nesouhlasím a proč s mými klienty pracuji tak, jak pracuji.
Představme si modelovou situaci. Je Vám kolem 60, prodali jste firmu, získali jste určitou finanční sumu, kterou plánujete nějak dále využít. Část možná utratíte, část možná darujete dětem, s částí zkusíte podnikání, které jste vždy zvažovali, protože Vás daný podnikatelský nápad „baví“, ale vlastně nejste přesvědčeni o jeho kdovíjaké ziskovosti a má to být spíše koníček. Poslední část peněz budete chtít investovat či uložit pro pozdější dobu a účely. Této části se pojďme věnovat dnes.
Pokud se začnete o možnosti investování zajímat na internetu, stane se Vám velmi rychle, že na Vás zacílí chytré reklamy s investičními možnostmi. Od pouhých bannerů s různými produkty, po pozvánku k poslechu a sledování podcastů a videí v podcastových aplikacích či youtube kanálech. Dozvíte se tak možná, že byste třeba měli svoje portfolio koncipovat tak, jako kdyby mělo nekonečný horizont, protože to tak dělají v USA, že byste měli mít hlavně akcie, a to akcie těch největších firem, protože to tak dělají Ti nejbohatší investoři. Upřímně, často žasnu nad těmito prohlášeními a zaručenými návody, většinou podávanými jako kdyby to byly univerzální pravdy.
1929, 1987, 2002, 2008, 2010, 2020. To jsou letopočty jen některých opravdu zásadních takzvaných krachů na finančních trzích. Celé akciové indexy se dramaticky propadly, investoři ze dne na den přišli o velkou část svých peněz. Někdy se to dalo předpovídat, někdy méně. Pád byl rychlý, cesta vzhůru zpět dlouhá a trnitá. Jistá je jedna věc – tyto „krachy“ se budou dále opakovat. Můj osobní názor je takový, že se zrychlením toku informací po planetě, budou v budoucnu propady ještě daleko rychlejší a dokonce hlubší, ne snad z důvodu většího problému, který je vyvolá, ale z důvodu silnější reakce investorů, kterou katalyzují média. Investoři budou daleko paničtější, budou méně racionální, nebudou je zajímat analýzy a fakta, ale to, co někdo řekl v minutovém spotu ve zpravodajství.
Chcete být součástí dění v předchozím odstavci? Moji klienti rozhodně ne, možná i proto jsou mými klienty a ne klienty někoho, kdo jim vysvětluje, že když budou 5 let ve ztrátě, že je to vlastně normální součást investování. To není normální, to se prostě investice nepovedla. Všechno ostatní jsou pouze hezké řeči.
Můj přístup k práci pro mé klienty je postaven na přesvědčení, že prostředky, které jste Vy nebo Vaši předci vydělali, chcete nějakým způsobem ochránit. Pro sebe nebo pro Vaše blízké. Ať už je to proti inflaci nebo proti tržním rizikům. Neříkám, že je špatně mít část prostředků v akciích. Mají své výhody – jsou rychle likvidní, v opravdu dlouhých horizontech vždy rostou (tím myslím široké indexy, nikoliv jednu konkrétní společnost), vyplácejí většinou nějakou dividendu. Ale investovat tak většinu prostředků mi přijde krajně nerozumné. Obzvlášť v situaci, kdy jsou na trhu řešení a investiční nástroje, která dokáží svým investorům doručit pravidelný výnos 6 – 12 % ročně, s malou volatilitou, někdy dokonce s určitou formou garance. Samozřejmě, každý investiční nástroj má svá specifická rizika, prakticky vždy můžete v určité situaci prodělat a přijít o peníze. To je však úloha poradce, aby s Vámi tato rizika detailně probral, upozornil Vás na ně a zasadil investiční možnost do Vašeho konkrétního záměru a očekávání. Jsem přesvědčený, že tento přístup funguje, ať už chcete investovat 1 či 100 milionů korun. Princip je stejný, unifikovaná a předdefinovaná řešení nefungují.
Kdo mě sleduje déle nebo se mnou spolupracuje, ví, že kritizuji bezhlavou diverzifikaci ve smyslu nákupu hodně různých investičních nástrojů. Ta podle mě nic moc neřeší. Ale diverzifikace různých typů rizik, to je něco jiného. Některé nástroje jsou rizikovější z pohledu tržních výkyvů, některé z pohledu kreditního, některé z pohledu geopolitického, a tak dále. Proto považuji za důležité skládat portfolio i s ohledem na senzitivitu jednotlivých investic vůči různým typům rizika.
Pokud jste, stejně jako já, seznali, že opravdu (bohužel) nemáte nekonečný horizont pro investování a nepovažujete za normální součást investování být 5 let ve ztrátě, zavolejte mi nebo napište, rád se s Vámi potkám a proberu tuto záležitost detailně.