Diverzifikace – kdy je jí moc a není to často jen výmluva některých poradců?

Na finančním trhu se pohybuji od roku 2008 a to slovo slyším snad od prvního školení – DIVERZIFIKACE. Aneb nenechávat vajíčka v jednom košíku, kdyby upadl, aby se vajíčka nerozbily všechny…

Samozřejmě, že smysluplná diverzifikace Vašeho portfolia do různě rizikových nástrojů, ale hlavně nástrojů s různými vlastnostmi a zejména investičním horizontem, tedy dobou, po kterou je nutné nebo doporučené investici držet, je jistě správná. Dobrý poradce, který Vás zná, Vám nové investice jistě zasadí do Vašeho portfolia tak, aby splňovaly Vaše očekávání ohledně investičního horizontu a rizika.

Aktuální legislativa na kapitálovém trhu zná pojem „cílový trh“. To je velmi zjednodušeně řečeno okruh klientů, kteří mají podobná očekávání na vlastnosti vhodných investičních produktů a každý investiční produkt, u kterého se stanoví tyto vlastnosti je pak buď pro tento cílový trh vhodný či nikoliv. Ale to je šedivá teorie, v praxi je to tak, že každý klient je jedinečný a svoji roli hraje i to, jestli má klient z možné investice prostě jen dobrý pocit. Svým klientům, pokud vidím, že jsou z nějakého důvodu dlouho nerozhodní, často říkám : „Není to jen o číslech, výnosu a riziku, je to i o pocitu. Pokud byste měl do tohoto nástroje investovat a nemít dobrý pocit, nedělejte to, bude jiná příležitost“.

Zpátky k mantře diverzifikace. Mám v poslední době pocit, že se na trhu vyrojilo mnoho firem a konzultantů, kteří si jako svoje marketingová hesla často zvolili: Široce diverzifikované portfolio, nástroje spravované největšími správci na světě, pasivní nízkonákladové investování sledující hlavní indexy, v poslední době i „móda“ v podobě společensky udržitelného investování (zkratka ESG). K tomuto musím podotknout jedno. Pokud budete milion diverzifikovat po 100 000 korunách do 10 investičních nástrojů a jeden z toho Vám kompletně „zkrachuje“ a přijdete o své peníze, musí Vám zbylá část portfolia vydělat více než 11 procent na to, abyste se dostali zpět na částku 1 milion korun. Jak rychle to Vaše portofolio svede? Hodně dynamické za rok, ale spíše za 2 – 3 roky. A to se nebavíme o tom, že očekáváte také nějaký kladný výnos.

Také se Vám ale může stát, že více nástrojů poklesne pouhým tržním přeceněním o desítky procent dolů. Tady je jedna logická past, která sice budí triviální dojem, ale mnoho investorů si její záludnost neuvědomuje. Pokud Vám nějaká investice poklesne o 50 %, o kolik pak musí vyrůst, aby byla zpět na původní hodnotě? Ne, správná odpověď není 50 %. Je to o 100 %. Investice musí po polovičním propadu připsat 2 x tolik do plusu, aby byla zpět na původní hodnotě! Kdy jste naposledy viděli, že by se něco nějak rychle zhodnotilo o 100 %? Ano, najdeme takové případy, ale jsou to vyjímky potvrzující pravidlo.

Proto diverzifikaci s rozumem. Podle mého názoru je daleko důležitější při investování pečlivě zvážit detaily každé investice a rozhodnout se, třeba ve spolupráci se svým poradcem, pro pár takových, které dávají smysl. Jestli Váš milion rozdělíte do dvou či pěti investičních nástrojů záleží na Vašich preferencích a cílech, ale když vidím v některých portfoliích milion korun rozdělený do 8 a více investičních nástrojů, evokuje to ve mně dojem, že dotyčný poradce prostě chtěl vypadat hodně nestranně, ale vlastně sám neměl názor a hraje s investory spíše Sportku, než aby poskytoval fundované investiční služby. Samozřejmě pokud disponujete majetkem v objemu desítek milionů korun, počet investičních nástrojů bude nutně větší, ale popsaný princip by měl být dle názoru stejný.

Pokud si nějaké portfolio tvoříte nebo již nějaké máte a máte pochyby o jeho skladbě v kontrastu dnešní investičně složité doby, budu rád, když se na mne obrátíte. Můžeme vše společně probrat a posoudíte, jestli Vám můj názor dává smysl nebo nikoliv. Každopádně Vám přeji při investování chladnou hlavu a diverzifikaci s rozumem!

Scroll to top